Wiosna rozkwitła wśród uczestników Sopockich Targów Seniora

W słoneczny kwietniowy weekend, ponad 4 tysiące osób z całego Trójmiasta i województwa odwiedziło Sopockie Targi Seniora. Seniorzy chętnie korzystali z licznych propozycji przygotowanych przez organizatorów.

– To był weekend pełen atrakcji, podczas którego seniorzy po raz kolejny udowodnili, że nie ważna jest metryka lecz stan ducha i to co w sercu – podsumowuje 8 edycję Sopockich Targów Seniora Anna Jarosz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, organizator targów. Seniorzy aktywnie uczestniczyli w warsztatach ruchowych i artystycznych a także chętnie korzystali z możliwości wykonania bezpłatnych badań czy makijażu. Na targach mają okazję spróbować różnych form aktywności i znaleźć coś dla siebie. W tym roku były to np. warsztaty tańca, karate, tai-chi, samoobrony czy ćwiczenia wzmacniające kręgosłup a także warsztaty dietetyczne, ogrodnicze czy plastyczne – dodaje Anna Jarosz. Jak podkreślają eksperci, najlepsza recepta na dobrą starość, to nie mieć czasu na starzenie się! Rozwijać swoje pasje, zainteresowania, nowe umiejętności i dbać o relacje z innymi ludźmi.

Osoby uczestniczące w targach podkreślały, że takie wydarzenia dla seniorów są bardzo potrzebne. Niektórzy przyjeżdżają z odległych zakątków województwa kolejny raz. Dla nich to ważne, ze w jednym miejscu mogą zapoznać się z różnorodną ofertą produktów i usług poprawiających jakość życia osób starszych, wykonać bezpłatnie badania i spędzić razem czas. Zarówno badania wykonywane przed Halą w osteobusie, kardiobusie i słuchobusie, jak i pozostałe badania, m.in. wzroku, stóp, poziomu cukru czy ciśnienia licznie gromadziły osoby zainteresowane stanem swojego zdrowia.

– Na Targi Seniora do Sopotu przyjeżdżam od kilku lat i zawsze znajdę tu dla siebie coś ciekawego – mówi pani Leokadia. W tym roku bardzo zainteresowały mnie urządzenia uławiające stosowanie leków, np. do przecinania czy rozkruszania tabletek i wyciskania żelu z tubki. Mam niesprawne ręce i takie pomoce bardzo ułatwią mi życie.

Rozwój medycyny oraz zmiana trybu życia spowodowała, że żyjemy coraz dłużej. Przybywa osób w zaawansowanym wieku, które wymagają wsparcia i opieki. Dlatego na Sopockich Targach Seniora były również prezentowane oferty dla osób niesamodzielnych i ich opiekunów, np. poradnik dla opiekunów osób starszych i przewlekle chorych oraz środki pielęgnacyjne dla osób leżących, sprzęt rehabilitacyjny a także informacje na temat możliwości dofinansowania dla osób niepełnosprawnych.  Również Sopockie Pudełko Życia, niewielkie opakowanie z informacjami na temat stanu zdrowia oraz kieszonkowe lupy, dzięki którym seniorom łatwiej będzie przeczytać np. informacje na etykietach produktów, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród seniorów.

– Sopockie Targi Seniora mają także wymiar edukacyjny – podkreśla Agnieszka Niedałtowska, koordynator Sopockich Targów Seniora. Przedstawiciele sopockich służb mundurowych: Straży Miejskiej oraz Policji rozmawiali z seniorami na temat bezpieczeństwa, m.in. jak uchronić się przed oszustami, natomiast Straż Pożarna prezentowała czujnik czadu i uświadamiała jak ważne jest takie niewielkie urządzenie, które może uratować życie – dodaje A. Niedałtowska.

Osoby odwiedzające targi interesowały się powstającym w Sopocie Centrum Opieki Geriatrycznej, które już w 2019 roku będzie mogło przyjąć pierwszych pacjentów. Centrum będzie oddziałem Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie, które na swoim stoisku oprócz informacji o Centrum Geriatrii  wykonywało zabieg krioterapii i prezentowało bogatą ofertę zabiegów oraz badań.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Studenckiego Koła Geriatrii GUMed gdzie studenci medycyny wykonywali badania przesiewowe w kierunku zespołu słabości, pod kątem ryzyka wystąpienia złamań i upadków.

– Takie spotkanie przyszłych lekarzy z seniorami jest bardzo ważne dla obu stron – podkreśla Anna Jarosz. Studenci mieli możliwość rozmowy z seniorami, zapoznania się z ich problemami i potrzebami a seniorzy chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i życiowym doświadczeniem.

Uśmiech na twarzy, ogromną radość a także podziw wśród uczestników targów wzbudziły pokazy i występy na scenie, m.in. tańce w wykonaniu seniorów, a także dzieci i młodzieży z sopockiego MDK, pokaz karate seniorów czy bardzo inspirujący pokaz mody z udziałem modelek 50 + oraz prezentacja wiosennych kapeluszy.

Sopockie Targi Seniora pokazują, że niezależnie od wieku zawsze warto mieć w sercu wiosnę – jak głosi hasło 8 edycji Targów.